Leczenie urazów sportowych - Gabinet Medycyny Sportowej Bielsko-Biała

 

W naszym gabinecie medycyny sportowej leczymy urazy narządu ruchu tj. złamania, skręcenia, zwichnięcia stawowe i stłuczenia, urazy przeciążeniowe. Przeprowadzamy badania i wydajemy orzeczenia o zdolności do uprawiania danej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzieży.

Oprócz tego leczymy wszelkie stany przeciążeniowe narządu ruchu np.

 • łokieć tenisisty,
 • łokieć golfisty,
 • stany przeciążeniowe ścięgna Achillesa,
 • stany przeciążeniowe stawu skokowego, kolanowego,
 • stany przeciążeniowe barku.

 

 

 

Aby właściwie ocenić rodzaj dysfunkcji przeprowadzamy dokładne, kompleksowe badania narządu ruchu przed przystąpieniem do terapii.
W tym celu wykorzystujemy dostęp do: Rtg, USG, MR. Stosujemy również platformę stabilometryczną Gamma, testy FSM oraz diagnostykę słabego ogniwa wg NEURAC.

 

Metody leczenia urazów sportowych:

Terapia falą uderzeniową  - medycyna sportowa Bielsko-Biała

 

Terapia falą uderzeniową (SWT­) to wyjątkowo skuteczna, szybka i niedroga metoda leczenia.

Fala uderzeniowa powoduje przyspieszenie procesów regeneracyjnych w organizmie poprzez stymulacje metabolizmu,
pobudzenie cyrkulacji krwi, zwiększa produkcję kolagenu, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz działa p/bólowo poprzez
uwalnianie endorfin.

Terapia falą uderzeniową ma szerokie zastosowanie w wielu schorzeniach narządu ruchu.

Zastosowanie:

ból ścięgien, rzepki, kolano biegacza, łokieć tenisisty, ostroga piętowa, kolano skoczka, zapalenie powięzi podeszwowej stopy, bóle ścięgna Achillesa, bóle barku, zapnienie w obrębie mięśni i tkanek miękkich, punkty spustowe, opóźniony zrost kostny, cellulit.

ZabiegI z zastosowaniem fali uderzeniowej wykonywany w odstępie kilkudniowym (3-­7 dni).

»  Koszt 1 zabiEgu po konsultacji lekarskiej
60 zł
(1 miejsce),
90 zł
(2 miejsca).

»  Cena zabiegu bez konsultacji lekarskiej wynosi 90 zł

 

Terapia falą uderzeniową - galeria

Terapia płytkowymi czynnikami wzrostu - (PRP­ Platelet Rich Plasma)

To skoncentrowana objętość płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. W metodzie tej wykorzystuje się własną krew pacjenta jako stymulator do poprawy funkcji tkanek miękkich jak i tkanek kostnych zwiększających ich potencjał regeneracyjny. Mechanizm jej działania polega na oddzieleniu przez aktywowane trombocyty czynników wzrostu, które są kluczowym składnikiem procesu regeneracji tkanek.

Osocze bogatopłytkowe stosujemy głównie w leczeniu zmian obejmujących tkanki miękkie w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i więzadłowego w tkankach objętych procesem chorobowym.

Leczymy np. uszkodzenia pourazowe ścięgien Achillesa, zapalenie rozścięgna podeszwowego stopy, "łokcieć tenisisty", "kolano skoczka", urazy barku oraz wiele innych zespołów chorobowych. Szczególnie metoda ta sprawdza się w medycynie sportowej, gdzie często dochodzi do urazów mięśniowo - więzadłowych ponieważ jesteśmy w stanie przyspieszyć proces regeneracji tkanek. Jest to całkowicie bezpieczna metoda wyłącznie z użyciem krwi własnej pacjenta bez ryzyka transmisji chorób zakaźnych i reakcji uczuleniowych.

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego przeprowadzamy w warunkach gabinetu zabiegowego.


 

W pierwszej fazie pobieramy niewielką ilość krwi żylnej (50ml) do specjalnych probówek, które następnie poddajemy wirowaniu w specjalnej wirówce (ok. 5min).

W ciagu kilku minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Odciągamy strzykawką frakcję osocza o wysokim stężęniu płytek krwi zawierających czynniki wzrostu.

Lekarz dodaje specjalnie opatentowany odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji czyników wzrostu. W ten sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, które następnie staje się bazą do wykonania zabiegu na określoną okolicę po uprzednim znieczuleniu miejscowym.

Wiskosuplementacja  - leczenie zwyrodnienia stawów

 

Wiskosuplementacja polegaj na dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego, który jest głównym składnikiem płynu stawowego. W warunkach fizjologicznych hialuronian (sól kwasu hialuronowego) jest związkiem syntetyzowanym i wydzielanym do płynu stawowego przez komórki błony maziowej. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu. To skuteczna terapia wspomagająca leczenie zwyrodnienia stawów.

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej zmniejsza się stężenie kwasu hialuronowego. Dlatego uzupełnia się go poprzez iniekcje stawowe głównie u osób w przedziale 40-60 lat. Wiskosuplementacja powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, poprzez odżywienie chrząstki stawowej i warunki biomechanizmu stawu. Iniekcje wykonujemy w odstępach 1-2 tygodni 3-5 razy. Zaletą kwasu hialuronowego jest prawie całkowity brak efektów ubocznych.

Fizykoterapia to część procesu rehabilitacji polegająca na oddziaływaniu na ludzki organizm za pomocą bodźców fizycznych w celu wywołania reakcji leczniczych i regeneracyjnych tkanek.

W ramach leczenia fizykalnego nasz gabinet medycyny sportowej oferuje:  

 • biostymulację laserową,
 • elektroterapię (TENS, Trabert’a, Interferencyjne, Kotz’a, jonoforeza),
 • światłolecznictwo (lampa SOLLUX)
 • ciepłolecznictwo (okłady borowinowe, kompresy),
 • krioterapia miejscowa,
 • magnetoterapia,
 • diatermia krótkofalowa,
 • ultradźwięki (fonoforeza).

 
Zabiegi fizykoterapii dobierane są indywidualnie dla pacjenta w zależności od jego stanu zdrowia, przebytych schorzeń i aktualnych dolegliwości. Fizykoterapia ma kluczowe znaczenie we wczesnej interwencji rehabilitacyjnej po urazach i operacjach, jak również  stanowi wstęp do dalszego procesu usprawniania z wykorzystaniem m.in ruchu - kinezyterapii.

Terapia manualna to jedna z koncepcji leczenia dysfunkcji narządu ruchu, w szczególności  stawów kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa. Kluczowym elementem terapii jest bardzo dokładne badanie diagnostyczne w celu określenia co jest przyczyną dysfunkcji stawu. Fizjoterapeuta używając swoich rąk stosuje specjalne techniki manualne zwane mobilizacjami i manipulacjami.
 
Efektem końcowym zabiegów jest przywrócenie właściwej biomechaniki stawów (odblokowanie), co prowadzi do:

Terapia manualna w medycynie sportowej Bielsko-Biała

 • zmniejszenia dolegliwości bólowych,
 • zwiększenia zakresu ruchomości,
 • wycofania stanów zapalnych,
 • odzyskanie funkcjonalności części ciała.

 

Terapia manualna to bardzo skuteczna forma rehabilitacji poparta wieloma badaniami naukowymi. Terapią manulaną trudnią się dyplomowani fizjoterapeuci, ponieważ wymaga ona szczegółowej znajomości anatomii, fizjologii oraz biomechaniki. Aktualnie w fizjoterapii obowiązuje kilka koncepcji terapii manualnej, natomiast każda z nich zakłada przywrócenie pełnej funkcjonalności stawów.

Terapia NEUREC Bielsko-Biała - Medycyna sportowaNeurac czyli aktywacja nerwowo-mięśniowa to nowoczesne podejście do diagnostyki i leczenia zaburzeń narządu ruchu na miarę XXI wieku. W terapii wykorzystuje się element „zawieszenia” pacjenta na specjalnych mobilnym systemie podwieszek, co pozwala na wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Według teorii NEURAC ból odpowiada za powstawanie zaburzonych wzorców ruchowych i w dłuższej perspektywie powstawianie patologii narządu ruchu.


Prowadzenie terapii i ćwiczeń w warunkach podwieszenia powoduje generowanie przez układ nerwowy prawidłowych wzorców motorycznych poprzez aktywację lokalnych i globalnych grup mięśniowych. W celu zwiększenia stymulacji układu nerwowego podczas wykonywania ćwiczeń metodą NEURAC wykorzystuje się dodatkowo wibracje za pomocą elastycznych linek.

Pacjent będący w podwieszeniu ćwiczy w warunkach „niestabilnego podłoża” i musi angażować liczne grupy mięśniowe odpowiadające za stabilizację ciała w przestrzeni.  

 

Zastosowanie tego czynnika wpływa na trudność ćwiczenia (utrudnienie) i jego stopniowanie w procesie rehabilitacyjnym.

Zalety terapii NEURAC:

 • zmiany w systemie kontroli nerwowo-mięśniowej,
 • budowanie wytrzymałości i siły mięśniowej,
 • wzmacnianie mięśni głębokich,
 • poprawa stabilizacji kręgosłupa,
 • przywracanie prawidłowych funkcji ruchowych,
 • poprawa koordynacji, równowagi i stabilności.

Terapia tkanek miękkich polega na specyficznym wykorzystaniu technik podobnych do masażu w celach  diagnostycznych i leczenia zaburzeń w obrębie tkanek ludzkiego ciała.

Wśród stosowanych technik można wyróżnić energizację mięśni, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, techniki aktywnego rozluźniania oraz terapię punktów spustowych.

Ta forma terapii jest bardzo skuteczna w leczeniu dysfunkcji narządu ruchu związanymi ze wzmożonym napięciem mięśniowym, przykurczem tkankowym, a w konsekwencji ograniczeniem ruchomości w stawach.

Może być stosowana zarówno w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych, co stanowi uniwersalne i bezpieczne narzędzie pracy dla fizjoterapeuty. Największą korzyścią terapii jest przywrócenie równowagi mięśniowej i funkcjonalności stawów ciała.

Terapia Kinesiology taping  to metoda terapeutyczna wspierająca proces samoleczenia organizmu, mająca szerokie zastosowanie w rehabilitacji, odnowie biologicznej i sporcie. Polega na specyficznym aplikowaniu elastycznego plastra o właściwościach ludzkiej skóry, który w zależności od zastosowanej techniki powoduje:

 • zmniejszenie dolegliwości bólowych mięśni i stawów,
 • obniżenie napięcia mięśniowego,
 • wspomaganie pracy mięśni,
 • poprawienie mikrokrążenia,
 • pobudzenie systemu limfatycznego (likwiduje obrzęki),
 • wspomaganie funkcji stawów.

Korzyści wynikające z aplikacji plastra Kinesiology Taping:

 • terapia przez 24h na dobę,
 • długi okres użytkowania 4 - 10 dni,
 • bezpieczna forma profilaktyki i terapii,
 • brak przeciwskazań,
 • brak negatywnych odczuć skórnych,
 • szerokie spektrum działania.
 • ciekawe wizualnie aplikacje plastra.

Platforma GAMMA to nowoczesne urządzenie do oceny stabilności układu mięśniowo-więzadłowego oraz treningu koordynacji ruchowej i równowagi.
 
Zalety platformy GAMMA:

 • ciekawe narzędzie do diagnozowania i rehabilitacji,
 • precyzyjny pomiar wielu parametrów statycznych i dynamicznych,
 • bezpieczna konstrukcja zapewnia komfort podczas ćwiczeń,
 • podgląd wzorców ruchowych pacjenta na monitorze z 2 kamer,
 • wykorzystanie gier multimedialnych do ćwiczeń,
 • możliwość zapisywania, analizy danych i kontroli efektów terapeutycznych.

Trening funkcjonalny - Gabinet Medycyny Sportowej Bielsko-Biała


Trening motoryczny - funkcjonalny to forma zajęć polegająca na ćwiczeniach w systemie stacyjnych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. W ćwiczeniach często wykorzystuje się niestabilne podłoże, taśmy TRX, bosu, krążki sensomotoryczne, piłki fitball, system REDCORD. Ten rodzaj treningu zdecydowanie podnosi efektywność ćwiczeń ponieważ angażuje do pracy duże grupy mięśniowe równocześnie w różnych częściach ciała.
 
Trening funkcjonalny to również intensywna forma wzmacniania mięśni głębokich odpowiedzialnych za stabilizację stawów kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa. Ćwiczenia mogą być ciekawym uzupełnieniem treningu sportowego oraz przygotowywać motorycznie zawodnika do sezonu startowego. Program ćwiczeń może zostać dostosowany pod każdą dyscyplinę sportową i stanowić podstawę prewencji urazów.

Rehabilitację sportową dobieramy pod kątem dyscypliny lub aktywności uprawianej przez Pacjenta.
Terapię rozpoczynamy zaraz po wystąpieniu kontuzji lub przebytej operacji i prowadzimy w zespole składającym się z lekarza oraz fizjoterapeuty.
 

Rehabilitacja sportowa w naszym Gabinecie


Korzystamy z nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego oraz stawiamy na terapię indywidualną w oparciu o najnowszą wiedzę z medycyny sportowej. Do naszego gabinetu uczęszczają zarówno sportowcy wyczynowi, jak i osoby aktywnie uprawiające różne dyscypliny sportowe.

W ramach rehabilitacji sportowej leczymy:

 • stany przeciążeniowe stawów
 • zwichnięcia, skręcenia,
 • stany po złamaniach kości,
 • niestabilność stawów,
 • naderwanie i zerwania ścięgien, więzadeł,
 • leczenie pooperacyjne

Nasz Gabinet Medycyny Sportowej w Bielsku-Białej w ramach ścisłej współpracy zapewnia szybki dostęp do poradni medycyny sportowej oraz lekarzy tej specjalności.